West Highland Way dag 2 – Drymen – Rowardennan

20240503_112646

Jag vaknar redan klockan fem, men ligger och drar mig en stund innan jag kliver upp. Egentligen är ju min inre klocka redan sex eftersom Skottland ligger en timme efter svensk tid.

Frukosten som ingår i vår hotellbokning börjar inte förrän klockan 7.30, men det är en frukost väl värd att vänta på. Det finns både gröt, varma champinjoner, tomater och äggröra att fylla på energidepåerna med.

Sen är det dags att påbörja dagens vandring.

DSC04495

Vi checkar ut från hotellet och vandrar upp till leden. En sträcka som lägger ytterligare en kilometer till dagens vandring.

Leden tar oss sen in bland blommande ginst och vidare ut på en liten väg i skogen. Det bär uppför, men det är inte särskilt brant.

I dag är vi riktigt många på leden, både inhemska och utländska vandrare.

DSC04500DSC04505

Snart kommer vi ut i ett öppet landskap.

Framför oss tornar den 361 meter höga kullen Conic Hill upp sig. En kulle vi redan har bestämt oss för att bestiga när vi kommer fram. Men först ska vi vandra uppför en lång backe som aldrig verkar ta slut.

Men ju längre upp vi kommer desto vackrare blir utsikten.

DSC04514DSC04519DSC04523DSC_0170

När vi kommer fram till Conic Hill svänger vi av leden för att ta oss upp till toppen. Ryggsäckarna lämnar vi halvvägs upp. Ett bra beslut visar det sig för det är en riktigt brant stigning den sista biten. Så brant att jag får ta händerna till hjälp för att komma upp.

Det blåser riktigt friska vindar uppe på toppen. Buffen är virad runt kepsen för att den inte ska fara all världens väg i vinden.

Vi stannar en stund. Här bjuds vi på en fantastisk utsikt över både Long Lochmond och det omgivande landskapen. En utsikt som är väl värd ansträngningen.

DSC04567Utsikt från Conic Hill

WHW dag 2, Drymen - Rowardennan 90DSC04554DSC_0187

Vi fortsätter sen neråt längs leden som nu är full av grus och stenar. Snart övergår dock leden till trappsteg av nylagda stenar och det blir genast lättare att ta sig ner.

Sista sträckan ner till Balmaha går genom skogen i Loch Lomond & The Trossachs Nationalpark.

DSC_0189DSC04578Loch Lomond & The Trossachs Nationalpark

När vi kommer fram The Oak Tree Inn bestämmer vi oss för att äta lunch. Det gäller att passa på när tillfällena ges. Vi beställer varsin dyr, men riktigt god, vegoburgare och sitter sedan länge och njuter av både mat och omgivning.

DSC04585The Oak Tree Inn

DSC04588

Sen är det dags att fortsätta vår vandring. Vi har en mil kvar av dagens vandring innan vi är framme och klockan har redan hunnit bli 13.

Vandringen går nu vidare längs Loch Lomond, Skottlands största insjö som markerar övergången till det som kallas högländerna.

WHW dag 2, Drymen - Rowardennan 138Statyn över Tom Wier, Balmaha

DSC04596Vattenpåfyllning längs West Highland Way

WHW dag 2, Drymen - Rowardennan 176DSC04616

Det är en riktigt vacker vandring längs sjön.

Vi passerar flera fina stränder och gröna skogar. Det bär uppför, uppför och ännu mer uppför. Väldigt sällan nerför. Åtminstone känns det inte så.

DSC04625DSC04630WHW dag 2, Drymen - Rowardennan 201DSC04634

Regnet hänger i luften, men mer än ett par droppar blir det inte. Knappt hinner vi stanna för att ta på regnkläderna innan det är det dags att ta av dem igen.

DSC04648WHW dag 2, Drymen - Rowardennan 205DSC04655DSC04662DSC_0216DSC04668DSC04676

Vi fortsätter förbi Sallochy Campsite och en halvmil senare är vi framme vid Rowardennan och Ben Lomond Bunkhouse, vårt boende för natten.

WHW dag 2, Drymen - Rowardennan 254Ben Lomond Bunkhouse

Här blir vi inkvarterade i varsin sovsal. Jag är först på plats i min sovsal och får därmed förmånen att välja säng. En underbädd i ett hörn blir förstås det självklara valet.

När mina tre amerikanska rumskamrater dyker upp en stund senare ursäktar de sig och drar ner sina madrasser på golvet. Sova i våningssängar är tydligen inget för dem.

WHW dag 2, Drymen - Rowardennan 265Dagens säng

I köket gör vi varm choklad och värmer en fryspizza från vandrarhemmets lilla honesty shop.

Resten av kvällen tillbringar vi sen med att klia husets golden retriever, prata med andra vandrare och ladda inför morgondagens vandring som sägs vara West Highland Ways tuffaste etapp.

Dagens vandring:

Längd: 26 km
Antal steg: 40582
Tid: 9 h

Lämna en kommentar