Vattenriketleden etapp 2A – Maglehem – Degeberga

DSC05866

Vi fortsätter vår vandring längs Vattenriketleden.

Det gäller att passa på nu när solen skiner och sommarblommorna står i full blom. Det är då denna del av Skåne är som vackrast tycker vi.

Trots att vi slutar tidigare från jobbet hinner klockan bli 15 innan vi är på plats i Maglehem.

I dag är det en avstickare till Degeberga som ska vandras. Eller åtminstone påbörjas. Hur långt vi hinner i dag vet vi inte, men eftersom kvällen är lång och ljus är planen att försöka vandra åtminstone halva etappen. Resten tar vi i morgon.

DSC05731

Vi ger oss iväg längs kvarteren upp mot Maglehems kyrka.

De första två kilometerna av denna etapp följer samma väg som förgående etapp. Inte förrän vi kommer ut på den gamla banvallen inne i skogen delar etapperna sig.

Nu fortsätter vi vidare längs banvallen mot Olseröd.

DSC05733DSC05734DSC05739

Vi hinner inte så långt innan vi börjar bli sugna på vår medhavda fika. Och knappt hinner vi tänka tanken så uppenbarar sig helt plötsligt ett picknickbord längs vägkanten.

Det är bara att slå sig ner och hugga in på godsakerna.

När vi fikat färdigt fortsätter vi längs grusvägen, mer eller mindre spikrakt framåt.

DSC05740Utsikt från fikaplatsen!

DSC05742DSC05744

Efter ett par kilometer passerar vi Olseröd, korsar landsvägen via en gångbro och vandrar in i Dunderbäckens naturreservat.

Här har vi varit tidigare under vår jakt på alla skånska naturreservat, men denna gång vandrar vi inte uppe på ängarna utan leden tar oss istället in i skogen.

DSC05756DSC05759DSC05762DSC05764

Snart lämnar vi skogen och vandrar åter ut på den gamla banvallen.

Det är lättvandrat och innan vi vet ordet av har vi vandrat nästan en mil. Dags att vända tillbaka med andra ord. Men innan vi vänder om måste vi hitta ett lämpligt ställe att parkera bilen på i morgon.

Vi vandrar in bland husen i utkanten av Degeberga. Hittar till sist en lämplig parkeringsplats, men inser samtidigt att vi nu tappat bort de orangea markeringarna. De har på något mystiskt sätt gått upp rök.

Efter en stunds letande bestämmer vi oss för att istället kolla vidare i morgon.

Nu vill vi vandra tillbaka till Maglehem innan det blir för sent.

DSC05765DSC05769DSC05772

Dagens vandring slutar på 20 km och tar oss 4 ½ timme.

DSC05770

Nästa dag

Det har inte hunnit gå ett dygn innan vi är tillbaka i Degeberga för att vandra klart etappen.

Nu har vi också hunnit studera etappkartan på Skåneledens hemsida och inser att någonstans längs vägen ska leden svänga in mot skogen. Tvärtemot vad vi trodde i går.

Men trots den vetskapen får vi faktiskt leta riktigt noga innan vi hittar ledmarkeringen vid vägkanten, mer eller mindre dold i det höga gräset.

Sen fortsätter det i samma stil.

På ängen framför oss är det helt omöjligt att se några ledmarkeringar i det meterhöga gräset. Frånvaron av någon form av stig gör att vi istället får gå kors och tvärs över ängen på jakt efter markeringarna.

Vi tycker lite synd om de vandrare som kommer efter oss. För följer de den stig vi nu trampat upp i gräset kan de hamna lite var som helst på ängen, inte nödvändigtvis på leden.

DSC05782Sök och du skall finna Skåneledens markeringar

Snart är vi dock ute på vägen igen och  nu är det skogsvandring som gäller.

Vacker bokskog varvas med vacker granskog.

DSC05787DSC05790DSC05791

Efter ett par kilometer leder en brant nerförsbacke oss ner mot Degeberga Hembygdspark.

Vi hinner dock inte mer än ner innan ett par borttappade solglasögon gör att vi får vända om och istället ge oss i kast med det som nu blir en brant uppförsbacke.

Men solglasögonen hittas en kilometer längre bort och snart är vi åter nere vid hembygdsparken.

DSC05800DSC05804DSC05806Degeberga Hembygdspark

DSC05812

Vi slår oss ner på en bänk framför den gamla backstugan från 1700-talet för en fika i solen.

DSC05818Backstugan från 1700-talet

Sen fortsätter vi över vägen till naturreservatet Forsakar där vandringen fortsätter uppe på åsen.

Ett besök på den lilla plattformen ger oss en skymt av vattenfallen nedanför, men inte mycket mer än så. Ska man se vattenfallen på närmare håll är det den nedre stigen som gäller.

DSC05831DSC05837DSC05840Forsakar vattenfall

DSC05850

Det är en riktigt fin skog vi vandrar genom. Vi har varit här många gånger tidigare, men det här är en omgivning vi inte tröttnar på i första taget.

Inte heller behöver vi trängas med några andra människor. Trots att detta i vanliga fall är en mycket populär plats är vi helt ensamma denna nationaldag.

Vi fortsätter förbi Dammen och vidare in i nästa naturreservat, Degeberga Backar.

DSC05861Dammen

DSC05858

Naturreservatet bjuder på böljande backar och blommande ängar. En bäck som ringlar sig genom området. Kor på sommarbete, dock på behagligt avstånd från leden.

Trots den vackra omgivningen känner vi inget behov av att vandra samma väg tillbaka när vi nu når etappens slutpunkt i utkanten av reservatet. Inte när vi kan ta genvägen genom byn för att komma tillbaka till bilen.

Så det gör vi. Vi tar genvägen. Och två kilometer senare är vi tillbaka vid bilen igen.

DSC05870DSC05884Degeberga backar naturreservat

DSC05892

Dagens vandring slutar på 12,5 km och tar oss nästan 4 timmar.

Det här är en riktigt fin etapp från början till slut. Vi kommer definitivt tillbaka, om inte för att vandra hela etappen så åtminstone delar av den.

Lämna en kommentar