Nu är vi tillbaka på Österlenledens ordinarie rutt och i dag är det dags att vandra hela etapp 8, från Verkasjön till Heinge. Etappen är visserligen bara 8 km, men vi ska även vandra samma väg tillbaka.
Vi parkerar bilen vid Alunbruket och följer leden genom en liten skog innan vi kommer ut i en hage.
Här uppstår helt plötsligt ett litet oväntat problem. Vår hund, som helt tydligt saknar några som helst agilitygener, tvärvägrar att kliva uppför övergången mellan hagen och vägen. Staketet runt om består av taggtråd nästan ända ner till marken och vi vill därför inte heller låta henne krypa under.
Lösningen får helt enkelt bli att den starkaste i vandringssällskapet får bära henne över övergången. En inte helt enkel och lätt uppgift. Men till sist är vi alla över och kan fortsätta vandringen.
Leden fortsätter sen vidare genom ett öppet landskap förbi hagar och gårdar.
Resten av etappen går mest på grusvägar och någon enstaka sträcka på asfalt. Omgivningen är trots det både vacker och varierad.
Skog och åkrar avlöser varandra under vår vandring.
Efter ett par kilometer vandrar vi in i Heinge Strövområde.
Här uppstår en viss förvirring. Eftersom det inte finns några Skåneledsskyltar vet vi inte riktigt om vi är framme eller om vi ska vandra vidare in i strövområdet. Men eftersom Runkeeper meddelar att vi bara vandrat en dryg halvmil fortsätter vi.
Vi är nog inte riktigt framme än.
Leden fortsätter över ängarna. Det är ett annorlunda, men ganska vackert landskap.
Vi vandrar vidare, kilometer efter kilometer. Tycker att vi ju borde vara framme snart eftersom etappen bara ska vara 8 km.
Efter ett tag ser vi ett vindskydd uppe i en skog. Det här borde ju vara etappens slutmål tycker vi. Men vi hittar ingen information vid vindskyddet som talar om att vi är framme. Inte heller stämmer sträckan med informationen vi får från Runkeeper. Men vi verkar i alla fall vara kvar i Heinge strövområde.
Vi bestämmer oss för att vandra vidare och se vad som finns bakom nästa krön.
När vi passerar milen och fortfarande inte har stött på någon Skåneledsskylt förstår vi att vi nog redan har inlett nästa etapp på Österlenleden.