Ajlun och Jerash

3Jerash 50

Egentligen har vi bokat in två och en halv dag för Amman, men vi känner ganska tidigt att det nog är en dag för mycket. Samtidigt finns det så mycket mer att se av Jordanien att det vore dumt att inte passa på. För mest troligt kommer vi inte tillbaka.

När vi är i Wadi Rum träffar vi ett par holländare som rekommenderar oss att besöka den historiska staden Jerash i norra Jordanien. Så när vi är på väg tillbaka till Amman och vår chaufför berättar att han har en vän som kan köra oss dit för 70 JD (ca 900 kr) slår vi till. Liknande organiserade utflykter kostar minst det dubbla.

På köpet kommer vi även att stanna till vid det gamla slottet Ajlun.

1Ajlun 0Ajlun

Lite osäkra på om vårt arrangemang med Wadi Rum-chaufförens vän håller hela vägen står vi utanför hotellet och väntar. Men strax innan klockan 8 som bestämt dyker han upp. Vi undrar lite om detta också egentligen klassas som en svarttaxi, men denna gång slipper vi i alla fall memorera chaufförens namn. Vår chaufför kan nämligen inte mycket engelska, men vi förstår så mycket att vi ska börja med ett besök i Ajlun.

Vi lämnar Amman och kör norrut mot syriska gränsen. Det är svårt, för att inte säga omöjligt, att ta in att vi bara befinner oss 5,5 mil från krigets Syrien.

Ajlun

Så fort vi närmar oss Ajlun ser vi slottet uppe på en kulle, överblickandes hela staden nedanför.

Vår chaufför lämnar av oss utanför ingången och väntar sen på parkeringen så länge vi vill och önskar.

Inträdet till Ajlun ingår i våra Jordan Pass.

1Ajlun 11

Ajlun slott byggdes på 1100-talet och har varsamt renoverats genom åren.

1Ajlun 161Ajlun 271Ajlun 301Ajlun 351Ajlun 451Ajlun 52

Vi undersöker noggrant slottet både inifrån och utifrån.

Det här är faktiskt en historisk plats som väcker vår entusiasm, något som annars platser som denna brukar ha svårt för.

1Ajlun 54

När vi känner oss klara köper vi varsin läsk innan vi går tillbaka till bilen för vidare färd.

2Ajlun by 22Ajlun by 3

Det är bara drygt två mil till Jerash och vi är snart framme. Vi blir avsläppta vid entrén.

Även här kan vi använda våra Jordan Pass, inträdet kostar alltså inte oss något.

Jerash

Denna romerska stad sägs vara minst 6500 år gammal och det är en imponerande samling välbevarade hus och ruiner som möter oss.

3Jerash 13Jerash 8South Gate

Vi blir återigen positivt överraskade, vi gillar verkligen att strosa omkring i denna historiska stad.

Även sonen går med raska steg. För det visar sig nämligen att hela det arkeologiska området fullkomligen kryllar av Pokemon av olika slag. Här spelar det ingen roll om det bär uppför eller nerför eller om avstånden är långa. Entusiasmen är av sällan skådat slag.

3Jerash 49Temple of Artemis

3Jerash 583Jerash 52

Vi går omkring på området en lång stund. Svalkar oss med varsitt glas granatäpplejuice när det blir för varmt.

Här är alldeles lagom med andra människor. Det känns aldrig trångt.

3Jerash 73Jerash 213Jerash 403Jerash 623Jerash 813Jerash 88

Men så till sist känner vi oss även klara med denna plats.

En glass för att avrunda det hela, sen bär det i väg ut till parkeringen för att se om vi kan hitta vår chaufför. Det gör vi inte, men han hittar oss och snart är vi åter på väg tillbaka till Amman.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s