En solig långfredag som denna kan ju inte bara passera utan lite Kust till kustledsvandring på Bjärehalvön. Det gäller att passa på för vem vet hur vädret kommer bli längre fram i vår.
Vi parkerar nere vid hamnen i Torekov.
Denna etapp kommer vi att börja vandra från ”fel håll”, men eftersom vi ändå kommer vandra den fram och tillbaka spelar det inte så stor roll. Vi kommer dessutom vandra ända fram till området runt Knösen, där vi avslutade vår vandring förra veckan på etapp 16, innan vi vänder tillbaka.
Etappen börjar annars på parkeringen vid Hovs Hallar. En parkering som nästan är fullsatt redan när vi passerar klockan 11 på förmiddagen. Ett par timmar senare när vi är tillbaka för att påbörja etappen från ”rätt håll” mot Torekov är det om möjligt ännu fler bilar.
Inte för att vi på något sätt har trott oss vara ensamma om vandring en solig påskdag som denna, men vi blir milt sagt överraskade av mängden människor som vi möter denna dag.
Vi är glada över att vi inte vandrar här sommartid.
Vandringen från Hovs Hallar går på breda naturstigar längs kusten.
Hovs Hallar ligger i Bjärehalvöns naturreservat och omgivningen består till stor del av klappersten och klippor, men vi passerar även över ängar och små porlande bäckar.
Efter ett par kilometer passerar vi de färgglada badhytterna i Norrebro Hamn innan leden tar oss vidare längs Ingeltorp Strand.
Söta badhytter vid Norrebro Hamn
Det är enkel vandring, även när vi passerar det som kallas Gröthögarna, ett gravfält med åtta gravrösen på rad.
Gröthögarna
Trots att leden går längs kusten är det varierad vandring över strandängar och förbi små sjöar.
Vi möter djur av alla de slag under vår vandring.
Högljudda fåglar, närgångna får och såklart som alltid nu på vår Skåneledsvandring… en orm. Denna gång hinner jag dock bli förvarnad av ett par framför oss och när jag väl försiktigt vågat mig fram är huggormen på väg in i ett buskage.
Ett nära-djur-besök helt i min smak…
Nu är jag ännu mer noga med var jag sätter fötterna. Men resten av vandringen in till vindskyddet i Torekov fortlöper utan några ytterligare ormmöten.
Vindskyddet i Torekov
Tanken från början var att belöna oss med något gott från havet när vi kom så här långt på vår Kust- till kustledsvandring, men när vi kommer tillbaka till hamnen är det alldeles för mycket människor i den lilla hamnen för att vi ska känna oss trygga så här i virustider.
Det får helt enkelt bli en annan gång.
Hallands Väderö i bakgrunden
Dagens vandring slutar på 24 km (8 km av dessa tillhör etapp 16) och tar oss 7 timmar. Då har vi tagit det riktigt lugnt, för det här är en etapp som inte bör hastas igenom.
Hit är det mycket möjligt att vi kommer igen. Om inte annat för att ta båten över till Hallands Väderö, en ö vi faktiskt aldrig har besökt.